Materiały konstrukcyjne – beton

W budownictwie stosuje się materiały o różnych parametrach fizycznych. Do jednych zastosowań potrzebne są takie, które są odporne na rozciąganie, w innych zaś na zarysowania czy mróz. Z tego powodu na rynku dostępnych jest ich bardzo wiele. Do jednych z najbardziej popularnych zaliczyć można beton, który wykorzystuje się na każdym kroku. Przede wszystkim dlatego, że jest on niezwykle odporny na ściskanie, co czyni go materiałem konstrukcyjnym o nad przeciętnych możliwościach. Zwykła kostka betonowa będzie w stanie podeprzeć inny obiekt o masie nawet do kilku ton. To sprawia, że częstym zastosowaniem betonu są najbardziej kluczowe elementy nieruchomości jak na przykład fundamenty. Muszą być one trwałe, bo cały ciężar budynku będzie spoczywał właśnie na nich. Uszkodzenie go może spowodować całkiem spore problemy, które nie zawsze będzie dawało się naprawić.

Budownictwo

W zastosowaniach bardziej codziennych też mamy do czynienia z betonem. Najbardziej popularne płyty chodnikowe są wykonane właśnie za jego pomocą. Dzięki temu zachowują one wygląd i kształt nawet w miejscach, które są często uczęszczane przez ludzi. Oczywiście nie są one niezniszczalne i z czasem mogą się wycierać. Stąd widok pokruszonych i pękniętych płyt. Wadą tego materiału jest znikoma odporność na rozciąganie. Jeżeli będziemy próbowali rozciągnąć taki blok z betonu nawet przy użyciu relatywnie małej siły (przekraczającej jednak ludzkie możliwości) to zacznie powstawać przewężenie, które szybko pęknie. Dlatego nie stosuje się go do elementów pracujących i mogących generować siły rozciągające. Z tego powodu na przykład mosty są budowane najczęściej ze stali, która może być rozciągana.

Betonowe pyty chodnikowe (sxc.hu)

Betonowe pyty chodnikowe (sxc.hu)

Konstrukcje

Dużą zaletą betonu jest cena jego produkcji. Tak naprawdę możemy otrzymać go a niewielką cenę. Jest to spoiwo, które otrzymujemy poprzez zmieszanie cementu z kruszywem (stosuje się przeróżne materiały – piasek, żwir itd.). Beton Nysa jest jednym z najpowszechniejszych materiałów na świecie i wykorzystywany jest nawet dziś, gdy dostępne są też inne materiały o innych właściwościach. Jest on dostępny dla każdego i nie musimy wydawać majątku, aby móc zastosować go nawet na wielkiej powierzchni. Czas schnięcia również jest stosunkowo krótki, co sprawia, że używanie go nie nastręcza dodatkowych problemów, które mogą powstawać przy okazji stosowania materiałów substytucyjnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Related Post

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *